28 Mayıs 2014 Çarşamba

PARANIN TANIMI NEDİR?


PARANIN TANIMI NEDİR?

İnsanlar sözcüklerle ve kavramlarla düşünür bu düşüncelerini sözcükler ve kavramlarla ifade ederler.Bu nedenle, doğru düşünme bilmemizin temel koşulu, kullandığımız sözcükler ve kavramların doğru ve olabildiğince kesin bir biçimde tanımlanmış olmasıdır.Günlük yaşamda olduğu kadar bilim alanında anlaşmazlıkları yakından inceledi mi zaman bunların önemli bir bölümünün kullandım kavramların farklı tanımlanmalarından kaynaklandığını görürüz.

Böyle olunca, parayı ve para ile doğrudan ilgili konular incelemeye çalışıcam.bu yazımızda paranın tanımı ile başlamak yanlızca yararlı değil, aynı zamanda zorunludurda.Para en temel öğelerine indirgenmiş haliyle, bir toplumun değer ölçüsü olarak kullanmayı olarak tanımlanabilir.Bu tanımlamadan birbirinden bağımsız iki öğe vardır.Birinci öğretime paranın işlevleri gösterilmiştir.Bunlar, değer ölçüsü Ve ödeme aracı olma işlemlevleridir.İkinci öğede, bu işlevleri yerine getirecek olan neslinin toplum tarafından kabul edilmiş olması gereği ifade edilmiştir.Demek oluyor ki bir nesnenin para olabilmesi için değer ölçüsü ve ödeme aracı olma işlevlerini yapabilecek nitelikle olması, hatta yapması yetmez, aynı zamanda toplumun ona bu işleri yapma görevi vermesi yani onu para olarak kabul etmesi gerekir. Gerçekten bir toplumda paranın işlevleri görebilecek birden fazla nesne bulunabilir.Örneğin, ülkemizde altın ve gümüş, banknotun işlevlerini görebilir. Nitekim eskiden fiilen işler görmüşler, para olarak kullanmışlardır. Ya da örneğin bir yabancı para, diyelim dm ya da frank, paranın işlerini kendi ülkelerinde görebildiklerine göre bizim ülkemizde görebilirler. Ama ne altın, ne gümüş ne  de  yabancı herhani bir para, bizim ülkemizde para sayılabilir.Çünkü toplumumuz bunları para olarak kabul etmemiştir.

 Paranın toplum tarafından kabul edilmesi öğesinin önemini vurgulamak için "para, herkes onu para olarak kabul ettiği için paradır" yada "parayı para yapan şey, herkesin onu para zannetmesidir" gibi tekerlemeler türünden tanımlamalar yapabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder